site stats

Już Późno A Nam Się Wcale Nie Chce Spać Tekst


Już Późno A Nam Się Wcale Nie Chce Spać Tekst

Pewnego wieczoru, gdy zegar na ścianie mojej sypialni wskazywał już dobrze po północy, a wszyscy domownicy dawno oddali się w objęcia Morfeusza, ja wciąż siedziałem przy biurku. Przede mną leżała góra notatek, podręczniki i otwarty laptop z mnóstwem kart w przeglądarce. W głowie kłębiły się myśli – o jutrzejszym kolokwium z historii sztuki, o projekcie na fizykę kwantową, a do tego dochodziło jeszcze to nieodparte wrażenie, że zapomniałem przygotować się do lekcji angielskiego. Znacie to uczucie? Kiedy dzień wydawał się za krótki, a lista rzeczy do zrobienia rosła w zastraszającym tempie. Czułem zmęczenie, ale jednocześnie jakaś dziwna energia nie pozwalała mi się poddać. Myślałem sobie wtedy: "Już późno, a nam się wcale nie chce spać".

To proste zdanie, "Już późno, a nam się wcale nie chce spać", stało się dla mnie swoistym mottem w tamtym trudnym okresie studiów. Nie chodziło oczywiście o zwykłą niechęć do snu, ale o coś znacznie głębszego. Dotyczyło to przede wszystkim naszej motywacji i determinacji w dążeniu do celu, jakim było zdobycie wiedzy i ukończenie studiów. Dotyczyło to również trudności, z jakimi zmaga się każdy student, a które czasami wydają się nie do pokonania. Kiedy myślimy o nauce, często skupiamy się na suchych faktach i teoriach. Zapominamy, że za każdym sukcesem stoją często te właśnie momenty, kiedy mimo zmęczenia, mimo wątpliwości, mimo późnej godziny, decydujemy się zrobić ten dodatkowy krok.

Wspomniany wieczór był tylko jednym z wielu podobnych. Pamiętam, jak pewnego razu kolega, Bartek, zasypał mnie wiadomościami o północy, błagając o pomoc w zrozumieniu skomplikowanego algorytmu na programowanie. Choć sam ledwo trzymałem się na nogach, wiedziałem, że muszę mu pomóc. Połączyliśmy się na wideokonferencji, a ja, mimo ziewania, tłumaczyłem mu kolejne linie kodu. Bartek był tak zdeterminowany, że nawet moje niewyraźne tłumaczenia były dla niego czymś cennym. Gdy w końcu, grubo po pierwszej w nocy, udało mu się uruchomić działający program, jego radość była zaraźliwa. Powiedział wtedy: "Wiesz co? Choć już późno, a nam się wcale nie chce spać, to warto było!".

Ta historia, choć może brzmieć trywialnie, niesie ze sobą ważną lekcję. Dotyczy ona nie tylko umiejętności radzenia sobie z materiałem, ale przede wszystkim aspektu psychologicznego nauki. Studia to maraton, nie sprint. Są momenty znużenia, zwątpienia, kiedy najchętniej zamknęlibyśmy książki i poszli spać. Ale właśnie w tych momentach ujawnia się prawdziwa siła charakteru. To wtedy uczymy się, że cel, na który pracujemy, jest wart wysiłku. To wtedy budujemy w sobie wytrwałość, która przyda się nie tylko na uczelni, ale w całym życiu.

Wsparcie grupy to kolejny kluczowy element. Zarówno ja, jak i Bartek, mogliśmy liczyć na siebie nawzajem. Nie byliśmy sami w walce z terminami i niezrozumiałymi zagadnieniami. Ta wzajemna pomoc, te nocne rozmowy o skomplikowanych problemach, budowały nie tylko naszą wiedzę, ale także więzi. Czasem jedno słowo, jedno spojrzenie czy prośba o wyjaśnienie, potrafiło odblokować złożony problem. To pokazuje, jak ważna jest współpraca w środowisku studenckim. Nie konkurencja, a wspólne dążenie do celu.

CZERWONE WINO - PIANO KEYBOARD TUTORIAL - Już późno a nam się wcale nie
CZERWONE WINO - PIANO KEYBOARD TUTORIAL - Już późno a nam się wcale nie

Często myślę o tym, jak ważne jest, aby studenci potrafili zarządzać swoim czasem. Kiedy "już jest późno, a nam się wcale nie chce spać", często oznacza to, że zaniedbaliśmy harmonogram. Planowanie, ustalanie priorytetów, a także umiejętność powiedzenia "nie" niektórym aktywnościom, mogą zdziałać cuda. Oczywiście, życie studenckie to nie tylko nauka. Są też spotkania ze znajomymi, rozwijanie pasji, odpoczynek. Kluczem jest znalezienie równowagi. Ale gdy przychodzi moment kryzysu, moment, w którym trzeba zmobilizować wszystkie siły, wtedy właśnie ta wewnętrzna iskra, ten duch walki, jest nieoceniony.

Jednym z aspektów, który często jest pomijany, jest dbałość o zdrowie. Kiedy próbujemy przeciągnąć dzień w nieskończoność, zapominamy, że nasze ciało i umysł potrzebują regeneracji. Niedobór snu negatywnie wpływa na koncentrację, pamięć, a także na nasze samopoczucie. Ironicznie, próba nauczenia się więcej w nocy, często prowadzi do jeszcze gorszych efektów następnego dnia. To pokazuje, że mądre zarządzanie energią, a nie tylko czasem, jest równie ważne.

Nalevo - Już późno a nam się wcale nie chce spać - Obejrzyj i posłuchaj
Nalevo - Już późno a nam się wcale nie chce spać - Obejrzyj i posłuchaj

Odnalezienie pasji w nauce to kolejny czynnik, który sprawia, że "już późno, a nam się wcale nie chce spać" staje się stanem pozytywnym. Kiedy naprawdę interesuje nas to, czego się uczymy, kiedy widzimy sens w zgłębianiu tajemnic matematyki, piękna literatury, czy złożoności biologii, wtedy godziny mijają w mgnieniu oka. Zamiast męczącego obowiązku, nauka staje się fascynującą podróżą. To właśnie ta wewnętrzna ciekawość napędza nas do dalszego odkrywania, nawet gdy świat wokół śpi.

Nie można zapominać o samodyscyplinie. To ona pozwala nam sięgnąć po notatki, gdy w telewizji leci ciekawy film, albo gdy nasi przyjaciele wychodzą na imprezę. Samodyscyplina to umiejętność odraczania gratyfikacji, świadomość, że chwilowe wyrzeczenia przyniosą długoterminowe korzyści. Jest to trudna umiejętność, ale niezwykle cenna w kontekście edukacji.

Już późno a nam się wcale nie chce spać! | Akordeonowa PETARDA na
Już późno a nam się wcale nie chce spać! | Akordeonowa PETARDA na

Warto również spojrzeć na to powiedzenie przez pryzmat rozwoju osobistego. Każde późne wieczory spędzone nad książkami, każda nieprzespana noc nad projektem, to inwestycja w siebie. To budowanie kapitału wiedzy, ale też charakteru. Uczymy się, że pewne rzeczy wymagają poświęcenia, że sukces nie przychodzi sam. Kiedy myślimy o tym, że "już późno, a nam się wcale nie chce spać", powinniśmy pamiętać, że to właśnie te momenty kształtują naszą przyszłość.

Podsumowując, ta prosta fraza niesie ze sobą bogactwo znaczeń. Jest to przypomnienie o tym, że nauka to proces dynamiczny, pełen wyzwań, ale też niesamowitych nagród. To wezwanie do budowania w sobie determinacji, wytrwałości, współpracy i samodyscypliny. To zachęta do odnajdywania pasji w tym, czego się uczymy, i do dbania o równowagę. Kiedy więc następnym razem poczujecie, że jest już późno, a Wam wcale nie chce się spać nad książkami, pamiętajcie o tym – to może być właśnie ten moment, kiedy budujecie swoją przyszłość, cegiełka po cegiełce.

HiT SANOK - Cyganeria - Już późno a nam się wcale nie chce spać 2020
HiT SANOK - Cyganeria - Już późno a nam się wcale nie chce spać 2020

Niech te późne godziny nad książkami staną się dla Was inspiracją, a nie tylko oznaką zmęczenia. Niech staną się świadectwem Waszej wewnętrznej siły i zaangażowania w rozwój. Bo to właśnie w takich momentach kształtuje się prawdziwy charakter i przygotowuje się grunt pod przyszłe sukcesy. Zatem, gdy przyjdzie czas, kiedy będzie już późno, a Wam wcale nie będzie się chciało spać, pozwólcie sobie na ten wysiłek. Może okazać się, że właśnie wtedy dokonacie najwięcej.

Pamiętaj, że każdy dzień przynosi nowe możliwości. Wykorzystaj je mądrze.

JUŻ PÓŹNO A NAM SIĘ WCALE NIE CHCE SPAĆ - YouTube JUŻ PÓŹNO a nam się wcale nie chce spać przy Kapeli Stąporkowskiej

You might also like →