Historia Klasa 6 Zaznacz Zdania Prawdziwe Str 37 Zadanie 4
Witajcie, mali odkrywcy historii! Dzisiaj wyruszamy w podróż do czasów, które kształtowały nasz świat. Naszym celem jest Zadanie 4 na stronie 37 z podręcznika Historia Klasa 6. Będziemy wybierać zdania prawdziwe, jak detektywi szukający prawdy.
Wyobraźcie sobie, że jesteście w muzeum historii. Wokół Was mnóstwo ciekawych eksponatów: stare monety, fragmenty murów, rysunki z dawnych czasów. Każde zdanie w zadaniu jest jak jeden z takich eksponatów. Naszym zadaniem jest sprawdzić, czy ten eksponat opowiada prawdziwą historię, czy może jest tylko legendą.
Pierwsze zdanie mówi o Starożytnym Egipcie. Pomyślcie o Wielkich Piramidach w Gizie. To są ogromne, kamienne grobowce, w których chowano faraonów, czyli królów Egiptu. Widzieliście je kiedyś na zdjęciach? Są jak gigantyczne trójkątne góry zbudowane przez ludzi. Jeśli zdanie mówi, że piramidy służyły faraonom za domy, to wiemy, że to nie jest prawda. Faraonowie mieli swoje pałace, a piramidy to miejsca ich wiecznego spoczynku.
Must Read
Następnie cofamy się do czasów Starożytnej Grecji. Grecja to kolebka demokracji. Wyobraźcie sobie, że wszyscy dorośli obywatele mogli brać udział w podejmowaniu ważnych decyzji w państwie. To jakby cała klasa mogła decydować, jaką grę będziemy dzisiaj grać na przerwie. W Grecji takie spotkania nazywano zgromadzeniami. Jeśli zdanie mówi, że w Grecji rządzili królowie, którzy mieli władzę absolutną, tak jak w bajkach, to prawdopodobnie nie jest to zdanie prawdziwe dla wszystkich greckich państw-miast w tym okresie.

Teraz przenieśmy się do Starożytnego Rzymu. Rzymianie budowali niesamowite drogi, które były proste jak strzała i trwałe jak skała. Po tych drogach wędrowali żołnierze, kupcy i wszyscy, którzy chcieli podróżować. Te drogi łączą miasta, tak jak linie na mapie łączą różne miejsca. Jeśli zdanie mówi, że Rzymianie budowali drogi z piasku, które rozpadały się po deszczu, to na pewno nie jest to prawda. Rzymskie drogi przetrwały tysiące lat!
Pamiętajcie też o Wielkiej Wędrówce Ludów. To był czas, kiedy wiele plemion ruszyło w drogę, szukając nowych domów. Wyobraźcie sobie, że całe wioski pakują swoje rzeczy i idą w nieznane, jak nomadowie na wielkiej wyprawie. Czasami powodowało to zmiany w Europie, jedne ludy przenikały się z innymi, a inne podbijały nowe tereny. Jeśli zdanie opisuje tę wędrówkę jako spokojny spacer, to prawdopodobnie jest to niedopowiedzenie. Wędrówka ta często wiązała się z konfliktami.

Na końcu czeka na nas Kodeks Hammurabiego. To jeden z najstarszych znanych nam zbiorów praw. Pomyślcie o nim jak o bardzo starej instrukcji obsługi dla społeczeństwa. Określał, co jest dobre, a co złe, i jakie kary czekają za złe uczynki. Mówi się, że był tam zapis „oko za oko, ząb za ząb”. Jeśli zdanie mówi, że Hammurabi był poetą piszącym piękne wiersze, to nie jest to jego główna zasługa historyczna. Był królem i twórcą praw.
Każde zdanie w zadaniu jest jak puzzle. Musimy je dopasować do tego, co wiemy o historii. Jeśli fragment pasuje do obrazu, który mamy w głowie, to jest zdanie prawdziwe. Jeśli wygląda jak z zupełnie innej układanki, to lepiej je odrzucić. Powodzenia w rozwiązywaniu zagadek historii!
